Pobyt v tme

„Tma nič nezakryje, naopak, odhaľuje skryté za závojom diania sveta.“

Naše domčeky pre pobyt v tme poskytujú bezpečný priestor pre hlbšie sebapoznanie, životný reštart a hlboký relax. V tme sa otvárame sami sebe, svojmu vnútornému svetu. Tam môže každý, bez ohľadu na vek, pohlavie, náboženskú a spoločenskú orientáciu lepšie spoznávať svoju bytostnú podstatu a otvárať sa jej pôsobeniu. Pobyt v tme je silná technika vnútorného bádania a prebúdzania skrytých rozmerov a zdrojov nášho bytia.

Živica ponúka dva domčeky na pobyt v tme, ktoré sa nachádzajú v areáli Vzdelávacieho centra Zaježová - jeden drevený a druhý slameno-hlinený. Každý domček funguje samostatne a je určený pre jednotlivcov na individuálny pobyt.  

 

Miesto

Domčeky pre pobyty v tme sú postavené  v areáli Vzdelávacieho centra Zaježová, pretože potrebujú pre svoju prevádzku elektrinu, vodu a ľahkú dostupnosť pre sprievodcu. Pobyty v tme poskytujeme v dvoch osobitných domčekoch – jeden drevený a druhý slameno-hlinený domček.

 

Ubytovanie a priestor

Domček je vo vnútri rozdelený na dve časti:

 • Úžitkovú časť - obsahuje chodbičku, sprchový kút, umývadlo a splachovacie WC.
 • Obytnú časť -  poskytuje miestnosť s posteľou, kreslom, skrinkou a voľným priestorom, napr. pre jogové a iné telesné cvičenia.

Tieto priestory sú od seba oddelené posuvnými ľahko ovládateľnými dverami. Prirodzená cirkulácia vzduchu je zabezpečená pomocou ventilačných otvorov, je možné si zapnúť aj ventilátory.

Materiály a vykurovanie

 • Drevený domček má drevenú konštrukciu a je zaizolovaný prírodnými materiálmi (drevovláknitá doska a konopná vlna). Zelená strecha vytvára vo vnútri veľmi priaznivú klímu, v lete aj v zime. Drevený domček pre pobyty v tme Živica postavila v roku 2013 z pôvodného dreveného prístrešku susediaceho s čajovňou Vzdelávacieho centra Zaježová. Je úplne izolovaný od svetla a čiastočne izolovaný aj od zvukov z okolia. 
 • Slameno–hlinený domček má drevenú konštrukciu a je zaizolovaný slamenými balíkmi a omietnutý hlinenou omietkou. Zelená strecha vytvára vo vnútri veľmi priaznivú klímu, v lete aj v zime. Slamenno - hlinený domček Živica postavila v roku 2016 v spolupráci s organizáciou Organika. Ide o polkruhovú stavbu zo slamenných balíkov omietnutých hlinenou omietkou. Strecha je trávnatá. Domček sa nachádza hneď pod dreveným domčekom. Je úplne izolovaný od svetla a čiastočne izolovaný aj od zvukov z okolia. 
 • Vykurovanie v obidvoch domčekoch zaisťuje sálavý elektrický panel, ktorý je regulovateľný podľa potreby.

Osvetlenie, tma a zvuky

 • Vnútrajšok domčekov je plne izolovaný od svetla a čiastočne aj od zvukov, čím je umožnený hlbší kontakt so sebou. Počas pobytu však môžete jemne počuť zvuky prírody (vietor, spev vtákov...) a taktiež aj zvuky z areálu Vzdelávacieho centra Zaježová, v ktorom sa pernamentne pobyhujú účastníci seminárov a workshopov.
 • Svietidlá sú k dispozícii a používajú sa na:
  • začiatok pobytu pre oboznámenie sa s priestorom a usporiadanie osobných veci
  • koniec pobytu pre plynulý prechod do svetla, aby si Vaše oči postupne privykli na svetlo
 • Každý má samozrejme možnosť použiť svetlá aj počas pobytu, treba si ale uvedomiť, že rozsvietením svetla v priebehu procesu tmy sa jeho hĺbka narušuje a mení sa jeho potenciál a charakter. Ak ostanete v tme počas celého pobytu a zvolíte jeho dostatočnú dĺžku, máte možnosť dostať sa hlbšie a prejsť, ktoré sú potrebné.

Vybavenie domčeka

 • V domčeku je k dispozícii vankúš a paplón s posteľnou bielizňou, deka, karimatka, meditačný vankúš na sedenie, kuchynské potreby na jedenie.

 

Sprevádzanie

 • Počas vášho pobytu v tme vás bude sprevádzať Vlado Milo. Viac o Vladovi Milovi jeho skúsenostiach s pobytom v tme si môžete prečítať TU.
 • Sprevádzanie zahŕňa konzultácie so zdieľaním. Sú užitočné nielen v ťažkých okamihoch, ale aj keď sa cítite dobre. Sprievodca vám môže pomôcť uvedomiť si a chápať procesy, ktoré sa vo vás odohrávajú. Niekedy stačí Vaše myšlienky vysloviť nahlas a pochopenie vám príde od seba z prvej ruky, niekedy je dobré zdieľanie sprievodcu, jeho skúsenosť, o ktorú sa môžete oprieť. 

 • Sprievodca za vami príde jeden krát do dňa, pokiaľ sa nedohodnete inak a zároveň vám donesie jedlo. 

 

Strava

Pobyt v tme môžete absolvovať so stravou, ktorú vám každý deň pripravíme a prinesieme alebo bez stravy – s pôstom.

Ak si zvolíte pobyt v tme so stravou, ponúkame ľahkú vegetariánsku stravu na celý deň:

 • Jedlo na raňajky máte neustále po ruke v domčeku. K dispozícii sú műsli a jablká, ktoré Vám budeme pravidelne dopĺňať v prípade spotreby.
 • Varené jedlo na obed a večeru dostanete naraz 1-krát za deň vo vopred stanovenom čase. Jedlo vám prinesie v nosiči váš sprievodca. Sprievodca vám položí jedlo na dohodnuté miesto, vezme špinavý riad, ak je potrebné, aj poupratuje. Sprievodca najprv zaklope na dvere a počká na váš pokyn či môže vstúpiť. Počká, kým prejdete do obytnej miestnosti, až potom citlivo vstúpi do domčeku, aby vpustil čo najmenej svetla. 
 • Za stravu platíte po skončení pobytu prevodom na základe vyúčtovacej faktúry na účet.

 

Čo si treba doniesť

So sebou si doneste:

 • pohodlné aj teplé oblečenie podľa vlastného uváženia, viac kusov aj na prezlečenie
 • vlastný uterák

Môžete si tiež doniesť (nie je nevyhnutné):

 • slnečné okuliare
 • zápisník a kancelársku sponku, aby ste našli miesto, kde ste naposledy skončili s písaním
 • papier a pastelky na kreslenie
 • vlastné pochúťky, ak by ste potrebovali jesť viac ako máte zabezpečenú stravu

Odporúčame si nebrať so sebou  na pobyt v tme žiadnu elektroniku.

Počas celého pobytu by ste mali mať vypnutý mobil, preto je dobré, keď si pri odchode do tmy vybavíte potrebné naliehavé záležitosti.

 

Príprava

 • Je prínosné zamerať sa na kvality ako pokora, odvaha a chuť objavovať. Tiež dôvera vo vnútorné vedenie. Je dobré mať nejaký zámer a zároveň byť otvorený k tomu čo sa deje. Vyhnúť sa očakávaniam. Tiež je nápomocné, ak máme nejakú skúsenosť s technikami meditácie, či určitú schopnosť neprepadať úplne do obsahov svojej mysle. 
 • Nemenej dôležité je pred odchodom do tmy mať aspoň niekoho kto o vašom pobyte vie a usporiadať si čo najviac naliehavých záležitostí ktoré by vás trápili v situácii keď  s nimi nič nemôžete urobiť.
 • Tiež si vytvorte nejakú časovú rezervu pri návrate do svojho bežného kolobehu, na integráciu a prípadnú rekapituláciu toho čo v tme do vášho života prišlo.

 

Rezervácie a kontakt

Odporúčame pobyt na dobu aspoň 7 dní. Na základe našich skúseností je vhodné absolvovať ústranie v tme aspoň na túto dobu, ktorá dostatočne umožňuje využiť potenciál tejto metódy na prechod procesmi, ktoré v tme nastávajú. Čo však nevylučuje aj váš prípadný predčasný výstup z nej. Doporučujeme to vydržať, ale nemusíte sa vyložene znásilňovať.

 

Robert Kaluža - rezervácie termínov a faktúry:

zajezova@zivica.sk  0917 517 267

 

Vladimír Milo - sprievodca, konzultácie:

milo@zivica.sk  0905 460 850

Je to pre Vás?

 • Nie je to cesta pre každého, najčastejšie však tma priťahuje ľudí, ktorí pociťujú volanie duše, potrebu spoznať hlbšiu pravdu o sebe, svojom vnútornom živote.
 • Je to dobrá technika/príležitosť pre ľudí, ktorí prechádzajú významnými míľnikmi svojich životov a potrebujú ukončiť staré obdobie a pripraviť sa na to nové.  
 • Priťahuje tiež ľudí cítiacich potrebu upratať si v sebe, či hľadajúcich svoje miesto vo svete, alebo spôsob ako objaviť svoje hlbšie túžby a talenty. No niekedy stačí aj nejaká plne nedefinovateľná túžba to podstúpiť.

 

Pre koho to nie je:

 • Pre tých čo trpia psychickou nerovnováhou, poruchami typu schizofrénie, panickými atakmi, psychotickými záchvatmi a pod. Tiež pre ľudí trpiacimi akútnymi zdravotnými príznakmi, či závislých na drogách, alkohole. Tak isto pre tých ktorí zažili silné traumy a nemajú ich aspoň čiastočne spracované. Taktiež pre tých ktorí idú do tmy len preto, že im niekto kúpil pobyt a sami po tom netúžia. Či z dôvodov nejakej povrchnej zvedavosti typu paranormálnych javov a pod. 
 • Zvládnutie pobytu v tme vyžaduje určitú osobnú zrelosť a integritu. Preto nie je úplne vhodná pre mladších ako 18 rokov.
 • Pokiaľ nemá človek v sebe hlbšie otázky, alebo úprimnú túžbu to skúsiť, môže sa pobyt v tme stať stratou času. 

 

Čo vás v tme čaká?

 • Stratou vonkajších podnetov a naších bežných rolí, naša myseľ zvyknutá na ich vnemy pociťuje intenzívnu potrebu sa niečím zaoberať. Tento stav zvyčajne po pár dňoch odoznie, i keď sa vo vlnách bude navracať. Spočiatku veľa spíte. Postupne sa vynára bdelosť kedy sa kvalita uvedomenia snov a bdelého stavu čiastočne vyrovnávajú. V tme máte intenzívne sny a tiež sa zvýši obrazotvornosť a imaginácia.  Vaše telo môže prejsť aj na samovoľnú formu pôstu. Ďalším významným javom je vynáranie sa spomienok z minulosti. Tento proces častokrát nesie aj bolestivé aspekty, ale ak mu dovolíme prebehnúť, zvyčajne prirodzene vyústi v liečivú katarziu. V ponorení sa do týchto vecí človek oceňuje nadhľad a podporu svojho sprievodcu. Väčšinou však máme kapacitu zvládnuť to sami. Tma a naše hlbšie Ja nám „naložia“ práve toľko, koľko v danom momente dokážeme uniesť. I keď subjektívne môžeme mať pocit, že je toho priveľa.