Tím vzdelávacieho centra

Atmosféru centra vytvárajú od srdca ľudia žijúci v Zaježovej a blízkom okolí.

Robert Kaluža

vedúci Vzdelávacieho centra Zaježová

Pôsobil som v cestovnom ruchu, najprv v hoteloch medzinárodných hotelových sietí na rôznych pozíciach a v rôznych krajinách, neskôr som pracoval pre online platformu Booking.com.

Keď som premýšľal o zmene v mojom smerovaní, ktoré by reflektovalo moju snahu o fungovanie v spoločnosti čo najviac šetrnej k životnému prostrediu, prišla mi do cesty Živica, ktorá práve hľadala nového vedúceho pre Vzdelávacie centrum Zaježová. Táto pozícia pre mňa priam ideálne kombinuje možnosť poskytovať pohostinnosť a starostlivosť o našich hostí spolu s nastavením prevádzky centra šetrnému k prírode a našej krajine.

Bývam v Banskej Štiavnici, kde sa starám o permakultúrnu záhradu, malý ovocný sad, pár sliepok a kde chovám včely. 


0917 517 267 zajezova@zivica.sk

Martin Šlauka

technický správca, čajovník a záhradník

Žije v Zaježovej cca od roku 2000 a bol súčasťou tímu zberného dvora obce Pliešovce spolu s Igorom Chyrom a ďalšími novolazníkmi. Dlhšie obdobie spravoval potravinovú banku v Zaježovej a staral sa o chod Zaježovskej školy. Život v Zaježovej si spestruje brigádami v zahraničí. Medzi širokými záujmami, spolu so záujmom o alternatívne technológie, je aj snaha dať veciam druhý  život, aj keď nie vždy úspešná.

0918 301 664  slauka@zivica.sk

 

 

Lenka Banasová

finačná manažérka a vedúca kuchyne 

S centrom som prepojená už od roku 1999 keď som s rodinou prišla žiť do Zaježovej. Vtedy sme veľa dobrovoľníčili a organizovali víkendovky a tábory zamerané hlavne na tradičné remeslá. V rokoch 2009 - 2014 som bola jednou zo zakladateľov, spoločníkov a konateľov firmy Čarovar s.r.o., ktorá zabezpečovala a stále zabezpečuje stravu v centre.

Po ročnej prestávke som sa znova začlenila do tímu a momentálne mám na starosti financie, chod kuchyne a varenie, kde sa snažím spríjemniť našim návštevníkom ich pobyt chutnou vegetariánskou stravou. Dúfam a verím, že väčšina z nich bude odchádzať z centra spokojná a mnohí sa k nám radi vrátia aj kvôli výbornej a zdravej strave. 

Od jari do neskorej jesene trávim doma veľa času v záhradke. Milujem záhradkárčenie, je to pre mňa zábava, relax a pohladenie po duši.

0917 056 308  carovar@zivica.sk

Vladimír Milo

kuchár a sprievodca pobytov v tme

Moje pôsobenie v centre je spojené s príchodom na Zaježovú. Bol som jedným zo zakladateľov Čarovar s.r.o. a pri rekonštrukcii centra som okrem iného zo starého humna vybudoval a neskôr prevádzkoval čajovňu. Momentálne sa venujem už iba kuchyni, kde práca v nej pre mňa znamená aj prácu na sebe. Snažím sa držať slov jednej prednášajúcej na centre, že našou úloha je prinášať na toto miesto radosť. A ak sa mi to darí a nielen v práci, tak viem že som stále na správnom mieste.

0905 460 850  milo@zivica.sk

Zuzana Kováčová

kuchárka a záhradníčka

Od malička mala silný vzťah k prírode, ktorý sa neskôr vyvinul aj do záujmu o environmentálne témy. Tento záujem sa manifestoval napr. ako aktivizmus  s hnutím Extinction Rebellion, navrhovanie a realizovanie permakultúrnych záhrad znevýhodneným ženám v Karibiku, život v modelovej Nemeckej eko-dedine a teraz aj práca vo Vzdelávacom centre Zaježová. Nadšená pre vegánsku kuchyňu (a hodnoty). Rada sa venuje rozličným formám umenia a sníva o bezpečnom svete plnom biodiverzity.

kovacova@zivica.sk

 

Monika Mihálová

kuchárka a záhradníčka

Môj príchod na Zaježovú je spojený s mojimi školopovinnými detvákmi a Zaježovskou školou. Vďaka tomu som mohla objaviť Vzdelávacie centrum - miesto uprostred prírody, dýchajúce neopísateľnou atmosférou, miesto, kde sa dá zastaviť a žiť. A tak tu žijem a pracujem od roku 2016 v tíme skvelých ľudí a priateľov. Mám na starosti upratovanie priestorov a milujem prácu v našej doslova "začarovanej" kuchyni. Voľný čas trávim so svojou rodinou, mám rada kone, psy, mačky a kamene, a tak trochu zabŕdam do štúdia homeopatie.

mihalova@zivica.sk

Gábor Pásztor

kuchár a včelár

Na Zaježovej žijem tretím rokom a musím povedať, že som sa tu našiel. Ako bývalý člen tímu Sokratovho inštitútu som za posledných päť rokov mal možnosť zažiť a spoluorganizovať desiatky workshopov vo Vzdelávacom centre Zaježová. Po nasťahovaní sa do Zaježovej  som seminárnu miestnosť vymenil za kuchyňu a včelín. S rodičmi žiačiek a žiakov spravujem aj Zaježovskú školu. Pred tým som pôsobil ako sociálny pracovník, cestovateľ, prevádzkar hudobného klubu alebo študent TUZVO. Bavia ma skoré rána, hudba, fotka, knihy, grafický dizajn - hlavne ak je to s ľudmi a pre ľudí.

pasztor@zivica.sk