Letná škola Zaježová

Program:

Prečo učiť inak, lebo avokádo a vitamín D s lektorom Martinom Kurucom: Budete spolu objavovať čo potrebuje ľudská duša na to aby mala chuť učiť sa. Ako môže učiteľ svojim prístupom dávkovať vitamíny, ktoré roziskria u žiakov zvedavosť, zapália vášeň a rozpútajú ich genialitu. Určite sa pozriete na to ako napr. spraviť z chyby kamaráta alebo dať motivujúcu spätnú väzbu a iné vitamíny.

Štýly učenia a efektivita vzdelávania s lektorom Tomášom Pešekom: Viaceré zdroje tvrdia, že rozdelenie ľudí podľa štýlov učenia sa na vizuálnych auditívnych a kinestetických je vedecky nepodložený mýtus. Môže nejaký iný koncept štýlov učenia sa fungovať v praxi? A môže byť takéto škatuľkovanie na niečo dobré? O svojich dlhoročných skúsenostiach z neformálneho vzdelávania a ako ho efektívne nastavovať práve z hľadiska štýlov učenia vám príde porozprávať Tomáš Pešek.
Dozviete sa:
– kedy je vzdelávanie efektívne
– aké sú základné štýly učenia sa
– čo to v praxi znamená, že sa ľudia učia rôzne a ako na to máme reagovať už v príprave
– v čom je škatuľkovanie nebezpečné, no kde naopak je v tomto kontexte uvažovať výhodou.

Krotitelia displejov, klub nerozbitných detí s autorkou Slávkou Kubíkovou: Digitálne technológie prinášajú deťom obrovské množstvo príležitostí, no ak sa s nimi nenarába rozumne, predstavujú veľké riziko. Ovplyvňujú výkonnosť detského mozgu, detskú psychiku, aj vzťahy. Aké sú pozitíva a riziká online sveta a ako nespadnúť do „virtuálnych pascí“?  O tom sa porozprávate na workshope o deťoch a digitálnych technológiách.

Ako do bežného vyučovania zaradiť vyučovanie vonku s lektorkou Maťou Šteskovou: Byť vonku na vzduchu v prírode je super. Hrať sa je skvelé v akomkoľvek veku. Učiť sa nové veci je veľmi obohacujúce. Môcť spolupracovať s inými, navzájom si pomáhať, riešiť úlohy a zažívať radosť pri objavovaní riešení je čosi, čo nás výrazne pohladká po duši. Preto zažívať s deťmi vyučovanie vonku a skĺbiť všetky vyššie popísané benefity je príjemne osviežujúce a napĺňajúce. Čo tak si to spolu vyskúšať a pohovoriť si o možnostiach a výhodách? Aby sme vedeli do bežného vyučovania zaradiť vyučovanie vonku?

Sociálne a emocionálne učenie s lektorkou Kornéliou Lohyňovou: Sociálne a emocionálne učenie (SEL) je proces, prostredníctvom ktorého si deti osvojujú zručnosti potrebné k tomu, aby porozumeli vlastným emóciám, zvládli ich, rozvíjali empatiu, vytvárali kvalitné vzťahy a robili zodpovedné rozhodnutia. Vedie k zlepšeniu pohody, sebaúcty, správania a vyššiemu výkonu. Počas workshopu spoznáte 5 kľúčových kompetencií SELa dozviete sa, ako implementovať aktivity a nástroje na rozvoj sociálnej a emocionálnej inteligencie u svojich žiakov.

Joga smiechu s lektorom Lukášom Gavaľom: Dokážete sa zasmiať len tak? Alebo potrebujete k smiechu vonkajšiu príčinu? Podľa výskumov sa deti smejú až 300 krát denne a to často bez zjavnej príčiny, zatiaľ čo priemerný dospelý iba 15 až 20 krát. Smiech deťom jednoducho robí dobre a nepotrebujú k nemu humor ako vonkajšiu príčinu. Pri cvičení Jogy smiechu sa dospelí môžu stať opäť deťmi a vychutnať si tak pocity hravosti, bláznivosti, kreativity, uvoľnenia … samozrejme so všetkými benefitmi, ktoré smiech a dobrá nálada prinášajú. Nepotrebujete byť šťastný pred tým, než sa začnete smiať. Vaša duša vás bude nasledovať, keď sa jej rozhodnete ukázať smer.

Prihlásiť sa môžete tu: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc5OsTLKDKDaUmDmyUoHix4xwSx8PQ4RTmgnJd4OWn3IfGL0w/viewform

Cena za Letnú školu: 140€

V prípade otázok píšte na: stanao@centrum.sk